Türkiyenin ilk 3 kişilik Bungee Jumping Atlayışı

3lü Bungee Jumping Atlayışı Türkiyede Bir İlk

21 Mayıs 2011 tarihinde Forum İstanbul Extreme Festival kapsamında Bungee Jumping ekibimiz Türkiye'de bir ilke imza atmaya karar verdi. Bungee Masterlarımız ve vinç operatörümüz birlikte kafa kafaya vererek tüm sistemi baştan aşağıya incelediler. En ufak bir hataya pay vermemek için hesaplar 3 kez yapıldı. Aynı anda 3 kişiye Bungee Jumping yaptırmak hiç bir engelimiz olmadığını düşünüyorduk ki, atlayacak gönüllü 3 kişiyi bulmayı hiç düşünmediğimizi farkettik.

Ardından Ekip üyelerimizden Neslihan AKVARDI ve gösteri ekibimizden Özgem HASOĞLU ile Yeşim CENAL bu çılgın sınır tanımayan atlayış için gönüllü olduklarını söylediler.

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

Forum İstanbul Alışveriş Merkezi içerisinde atlayışın 30 dakika sonra Decathlon Otopark bölgesinde gerçekleştirileceğinin anonsları yapılırken tüm ekibimizin heyecanı gözlerinden okunuyordu. Hiç bir tehlike yoktu ama yinede insan ürküyordu bu hiç yapılmayan zorlu Bungee Jumping atlayışından.

Bungee Jumping alanımız etrafı ilk defa bu kadar kalabalık oldu diyebilirim, tüm güvenlik bariyerlerimizin etrafı hınca hınç insanla doldu. Bizde Bungee Masterlar ve yer ekibimiz ile birlikte atlayıcıları hazırlamaya başladık

Daha yukarı çıkmadan tedirginlikleri gözlerinden okunuyordu, 3 atlayıcı özel bir sistemle tam koşum emniyet kemerlerinden birbirlerine bağlandılar. Bu sayede havada birbirlerine sarılmasalar bile birbirlerinden ayrılamayacaklar. 2 Bungee Master ve 3 atlayıcımız tüm kontrollerden sonra yavaşça 70 metreye yükselmeye başladılar.

Yukarıda Bungee Masterların işi zordu. Çünkü her birini atlayış için tekrar ikna etmeleri gerekiyordu. 2 sini ikna etseler bir anda Yeşim atlamak istemiyorum diyordu, bu senaryo isim değiştirerek uzun süre devam etti. Aşağıda da izleyiciler ve ben meraklı gözlerle 70m yükseklikteki kabine bakıyorduk. Herkesin dili damağına tutulmuş içinde değişik bir heyecan vardı bunu tüm gözlerde görebiliyordum.

En sonunda atlayıcılarımızdan Neslihan AKVARDI diğer arkadaşları da ikna etti. O sırada elimde kamera ile video çekimi yapıyorum biliyorum sistem çok güvenli ama heyecandan ne yapacağımı şaşırmış durumdaydım. Ve atladılar! Atlayıcılar dahil tüm izleyiciler çığlık atmaya başladı. Ben o sırada gözlerimi kapadım heyecandan. Videoyuda güzel çekemedim. Yere 9 metre kala tamda hesapladığımız gibi sistem onları geri çekti ve bir kaç kez daha böyle salındılar. Aşağıya inerlerken herkes onları alkışlıyor, suratlarında şaşkın bir tebessüm vardı.

Bungee Jumping Türkiye ekibi olarak bu atlayışı gerçekleştiren Neslihan AKVARDI, Özgem HASOĞLU ve Yeşim CENAL'ı canı gönülden tebrik ediyoruz. Atlayış için tüm hesapları en ince ayrıntısına kadar yapan mantık ölçüsünde cesur ve bir o kadar tecrübeli Bungee Master ekibimiz ve Vinç Operatörümüzede teşekkür ederiz.

Bu atlayış Türkiye tarihinde Bungee Jumping Türkiye ekibinden yapılmış bir ilktir.

Buradasınız: Ana Sayfa Haberler Türkiyenin ilk 3 kişilik Bungee Jumping Atlayışı